BOLOVI U LEĐIMA
Osnovu čovekovog skeleta čini kičmeni stub, sastavljen od pršljenova. Da bi shvatili kako se smanjuju bolovi u leđima, moramo znati šta je to kičma i od čega se sastoji. Kičma se prostire od glave, odnosno vrata, pa sve do trupa. Unutar kičme se nalazi kanal koji je ispunjen sa kičmenom moždinom.
Kičma se deli na :
- vratni ili cervikalni deo
- grudni ili torakalni deo
- slabinski ili lumbalni deo
- krsno-trtični deo
- repni deo.
Čovekova kičma je sastavljena od 33-34 pršljena. Prva 24 su međusobno odvojena i nazivaju se pravim pršljenovima, dok su preostali međusobno srasli i poznati su kao lažni pršljenovi. Više o strukturi kičme saznajte ovde.
U današnje vreme, prema statistici jedna od četiri osobe ima neki problem sa kičmom i bolovi u leđima. Uzroci su razni, pomenućemo samo neke : poremećaj mišićno-koštanog sistema, prekomerna težina, neurološke bolesti, premalo kretanja, loš dušek na kome spavamo, itd. Pacijenti se najčešće žale na tup i dubok bol u leđima, trnjenje i grčevi u nogama, slabost mišića. Trnci se često pojavljuju duž leđa, dolazi do ukčenosti, itd.
Razlikujemo akutni bol i hronični bol. Akutni se pojavljuje ponekad i veoma često iznenada, dok hronični bol traje nekad bez prekida duži vremenski period. Uz stalne bolove koji variraju, bolesnicima je otežan svakodnevni životni ritam, javljaju se poteškoće pri hodanju, problem pri ustajanju, pri obavljanju raznih kućnih poslova, ograničena im je sposobnost pri radu. Često dolazi i do okoštavanja ligamenata, što može dovesti do ukočenosti kičme, pogrbljenosti, itd.
Bolovi u leđima - metode lečenja ?
Svi koji pate od ovakvog oboljenja znaju za lekove koji se koriste u reumatologiji, tzv. nesteroidni antireumatici. Kod hroničnih bolova kičme, prekomerno uzimanje lekova može imati štetne posledice u gastrointestinalnom traktu, ali i u kardiovaskularnom sistemu. Preporuka lekara je svakako više fizičkih vežbi, fizikalna terapija, akupunktura, joga, odnosno sve što utiče da se broj lekova smanji ili potpuno izbaci iz upotrebe. Za uklanjanje grčeva i bolova u leđima korisna je i magnetna terapija sa akupunkturnim magnetima, koje već godinama proizvodi Institut Mihajlo Pupin iz Beograda. Stručnjaci iz ove ustanove su konstruisali magnetni sistem za leđno lumbalnu regiju, pojas za leđa koji se prostire od prvog do poslednjeg pršljena.
Šta je naša preporuka za smanjenje bolova u leđima ?
Magnetni pojas odnosno magnetni sistem za kičmu u sebi sadrži 36 magneta, koji su ušiveni u pamučni omotač. Pored toga što otklanja bol, veoma lako se namešta pomoću lastiš traka, lagan je za nošenje, može da se nosi i za vreme posla ispod odeće. Magneti su raspoređeni po akupunkturnim tačkama i korišćenjem ovog magnetnog pojasa za kičmu dolazi do značajnog poboljšanja cirkulacije i prokrvljenosti, opuštaju se mišići i tenzije u njima, bol u kičmi , odnosno bol u leđima se eliminiše, itd.
Više o našem proizvodu koji ublažava bol u leđima pogledajte ovde.